Co zabrać ze sobą w pod namiot?

0
1224
views
top damski

Szykuje Ci się <wycieczka, podróżepo górskich bezdrożach, a może planujesz weekend pod namiotem? We wszystkich tych przypadkach nim zaczniesz się pakować warto sporządzić listę najpotrzebniejszych rzeczy i zgodnie z nią rozpocząć przygotowanie do podroży. Oto kilka wskazówek, co na takiej liście powinno się z pewnością znaleźć. Oczywiście, jeśli jedziesz na dłużej niż jeden dzień.

  1. Zestaw pierwszej pomocy – to coś, czego w żadnej podróży, a już szczególnie takie, w miejsca oddalone od cywilizacji, pominąć nie można. Apteczka, która zawiera środki przeciwbólowe, bandaże, opaskę uciskową, plastry i wodę utlenioną, powinna znaleźć się w Twoim plecaku koniecznie.

  2. Śpiwór i karimata – jeśli planujesz spędzić noc pod namiotem, to nieważne jak upalne będzie lato, nocą z pewnością poczujesz chłód ziemi. Aby spokojnie przespać całą noc zabierz ze sobą karimatę, która izoluje przed zimnem oraz śpiwór – jest o wiele lżejszy niż koc, zabiera mniej miejsca i dużo lepiej utrzymuje ciepło.

  3. Latarka – wyruszając w góry koniecznie zabierz ze sobą latarkę. Nigdy nie wiesz, kiedy może okazać się przydatna. W lesie szybciej zapada zmrok, więc latarka bardzo się przydaje. Sprawdza się też, jeśli po ognisku wracasz do namiotu i nie chcesz przewrócić o jego linki. Będzie też przydatna jeśli nocą poczujesz potrzebę udać się w ustronne miejsce.

  4. Ubrania – pakując ubrania należy pamiętać, że nie można ich wziąć za mało, ani za dużo. W Twoim plecaku powinna znaleźć się bielizna i skarpetki na zmianę. Przyda się też nie jeden top damski (czy męski), najlepiej przewidzieć po jednym na każdy dzień. W górach top damski to jeden z najczęściej widywanych ubiorów. Kolejny element to spodnie – w zależności od długości Twojego pobytu zabierz zapakujesz ich mniej lub więcej. Co do zasady potrzebne będą Ci dwie pary: te, w których chodzisz i drugie na zmianę, jeśli pierwsze upierzesz. Dobrze też zabrać jedne do spania. Wybierając się w góry nie można zapomnieć też o ciepłej odzieży: bluzach, bieliźnie termoaktywnej, albo kurtkach, które w razie zimna, obronią Cię przed chłodem. Koniecznie należy też zabrać płaszcz przeciwdeszczowy lub nieprzemakającą kurtkę. Warto też zabrać ze sobą buty na zmianę, żeby po zejściu ze szlaku i rozbiciu obozu, dać wytchnienie stopom. Oczywiście jeśli wolisz możesz chodzić boso – o ile aura na to pozwala.

  5. Woda – dobrze jest wychodząc na szlak przekonać się gdzie istnieje możliwości uzupełnienia zapasów wody i zabranie jej na tyle, by podczas pobytu nie być spragnionym, ale też z drugiej strony, by nie ciążyły Ci zbędne butelki. W Polsce na wielu szlakach można znaleźć schroniska, gdzie albo możesz kupić wodę, albo skorzystać ze studni. Są też szklaki, gdzie wodę uzupełnisz czerpiąc ją wprost ze strumienia.

  6. Żywność – jeśli wybierasz się do bazy, w której nie ma schroniska z jadłodajnia, to oznacza, że całe jedzenie musisz zabrać na swój grzbiet. To, co i ile weźmiesz zależy od Ciebie. Lepiej jednak zrezygnować z potraw w słoikach, bo są one ciężkie, a przy męczącej wspinaczce każdy dekagram ma znaczenie.