Stare Miasto w Krakowie – 5 zabytków, które warto zobaczyć!

0
2097
views

Druga stolica Polski jest miastem przepięknym i wyjątkowym. Znajdziemy tu wiele interesujących zabytków, wiślańskie bulwary, a także przepiękne rejony turystyczne w niedużym oddaleniu od miasta. To sprawia, że zwiedzanie Krakowa może trwać nawet wiele dni, ponieważ niemożliwe jest zobaczenie wszystkiego jednego dnia. Warto zacząć od najważniejszych zabytków znajdujących się na Starym Mieście w Krakowie. Poniżej 5 z nich. Będą one świetnym wstępem do dokładniejszego poznania miasta.

  1. Zamek Królewski na Wawel

Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć o odwiedzenia wzgórza Wawel. To na nim znajduje się najpopularniejszy zabytek w mieście – Zamek Królewski. Siedziba w tym miejscu istnieje już od wczesnego średniowiecza. Jest jednym z najważniejszych historycznie miejsc w Polsce. W roku 1930 powstało tu muzeum, dzięki czemu zamek posiada dużą kolekcję dorobku kulturalnego. Był wielokrotnie odbudowywany i odnawiany. Co roku ponad milion osób odwiedza to miejsce w ramach zwiedzania Krakowa. Popularność Zamku nie słabnie, a jego lokalizacja na terenie Starego Miasta w Krakowie tylko temu sprzyja. W końcu blisko stąd do pozostałych nie mniej ciekawych zabytków.

  1. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to kolejny znany zabytek Starego Miasta w Krakowie. Znajduje się w samym jego centrum, na rynku głównym. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z XIII wieku. Początkowo jednak stał w tym miejscu kościół romański, zniszczony później przez najazdy tatarów. Kolejny kościół powstawał etapami, a ostateczny kształt przyjął pod koniec XIV wieku. Ostatecznie powstała tu trójnawowa bazylika gotycka zbudowana z cegły. W późniejszym czasie dodatkowo rozbudowywana o dodatkowe elementy i dzieła sztuki. Najcenniejszym zabytkiem Bazyliki jest ołtarz główny. Jest to najwybitniejsze dzieło późnogotyckiej rzeźby zachowane w tej części Europy. Przy zwiedzaniu Krakowa nie może także zabraknąć wybrzmiewającego co godzinę z wieży kościoła hejnału. 

  1. Sukiennice

Zwiedzając Kraków, nie sposób ominąć Sukiennice. Murowana hala w stylu gotyckim powstała w połowie XIV wieku i służyła do handlu suknem. Była po brzegi wypełniona kupcami, którzy tylko w tym miejscu mogli sprzedawać przywieziony towar. Niestety budynek ten spłonął w wielkim pożarze miasta w 1555 roku. Odbudowano je w stylu renesansowym, dzięki czemu stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów tego nurtu w Krakowie. Podupadające później sukiennice wyremontowano dopiero w latach 70. XIX wieku. Od tamtej pory mieściły w sobie eleganckie kawiarnie i sklepy.

  1. Brama Floriańska

Brama Floriańska to jedna z siedmiu bram prowadzących do miasta. Zbudowana w 1300 roku i rozbudowywana i przebudowywana w następnych wiekach. To przez nią wjeżdżali do miasta królowie, dyplomaci i ważni goście. Nad bramą figuruje piastowski orzeł Jana Matejki, a od strony miasta płaskorzeźba św. Floriana. Przez wiele lat broniła miasta od strony północnej, gdzie niemożliwe było wykorzystanie naturalnych przeszkód, takich jak bagna. Wraz z Barbakanem Krakowskim stanowi świetny punkt na rozpoczęcie zwiedzania Starego Miasta w Krakowie – znajduje się bowiem bardzo blisko głównego dworca. 

  1. Barbakan Krakowski

Barbakan Krakowski to jedna z trzech tego typu budowli zachowanych w Europie. Zbudowany w XV wieku w obawie przed Turkami spełniał swoją funkcję długo po tym. Połączony korytarzem z Bramą Floriańską stanowił bardzo dużą przeszkodę dla atakujących. Był wyposażony w trzy kondygnacje stanowisk strzelniczych, a grubość jego murów sięga 3 metrów. Nigdy nie został bezpośrednio zdobyty, co samo przez siebie świadczy o skuteczności obrony. Dziś oczywiście udostępniony do zwiedzania jako jedna z atrakcji Starego Miasta w Krakowie

Poprzedni artykułJak atrakcyjnie spędzić ferie zimowe?
Następny artykułGdy potrzeba nam odpoczynku
Zespół będący autorem wielu publikacji podróżniczych na stronach internetowych polskich jak również zagranicznych. Uwielbiamy amerykańskich pisarzy, autorów powieści kryminalnych oraz powieści dla młodzieży z gatunku fantasy.
PODZIEL SIĘ